Новости

Иван Франгов – нов претседател на Советот за развој на ЈИПР

DSCN6758

Иван Франгов, градоначалникот на општина Гевгилија е новиот претседател на Советот за развој на Југоисточниот плански регион, избран на денешната редовна петнаесетта седница на Советот. Франгов на ова место доаѓа по истекот на мандатот на градоначалникот на општина Василево г-дин Ванчо Стојанов и во наредните две години ќе ја координира работата на ова тело во…

Continue reading

Дневен ред за 26-та Седница на Советот на О.Василево

DSCN5467

Во вторник, 28.04.2015 година, со почеток во 15,00 часот, Советот на општина Василево ќе ја одржи редовната 26-та Седница. За работа на седницата предложен е следниот дневен ред: 1. Квартален извештај за извршување на Буџетот за 2014 година за периодот од 01.01.2015 до 31.03.2015 година (К-1), 2. Квартален извештај за доспеаните а неизмирени обврски на…

Continue reading

Се решава проблемот со атмосферските води на главната улица во Василево

DSCN6733

Општина Василево во соработка со ЈПКД „Турија“, работи на ископ и поставување цеви за одвод на амосферските води во делот од главнат улица што води кон Домот на културата во Василево. Според градоначалникот на општина Василео, г-дин Ванчо Стојанов, со оваа активност се решава проблемот со атмосферските води во овој дел од улицата, кој станува…

Continue reading

Градоначалникот Стојанов даде отчет за сработеното

DSCN6726

Градоначалникот на општина Василево, г-дин Ванчо Стојанов, денес, на прес конференција, даде отчет за сработеното во изминатиот период. „Почитувани сограѓани! Во духот на транспарентноста, кој е еден од нашите постулатите за работа, еве повторно даваме отчет за сработеното во изминатиот период. Приоритет на општина Василево и понатаму е подобрување на условите за живот на граѓаните…

Continue reading

Василево домаќин на Финалето од Купот на РМ во одбојка

DSCN6710

Денес, на прес конференција одржана во просториите на локалната самоуправа во Василево, градоначалникот на општина Василево г-дин Ванчо Стојанов заедно со тренерот на ОК „Сушево“ Хари Наковски и спортскиот работник Ванчо Наков, го најавија финалето во Купот на РМ во одбојка, што ќе се одржи во Василево. Во сабота, 25.04.2015 година спортската сала во Василево…

Continue reading

„Лито Транс“ победници на Велигденскиот турнир во Василево

0

Екипата „Лито Транс“ од Василево се победници на годинашниот Велигденски турнир во мал фудбал „Василево 2015“, кој заврши синоќа. На второто место е екипата „Вами Пром“, трета е „Пицерија Роми“, а како четврта се пласира екипата „Иго Транс“. На турнирот беа прогласени и најдобрите поединци. За најдобар играч на турнирот прогласен е Ставре Петров, за…

Continue reading

Пуштен во употреба патот кон манастирскиот комплекс во Дукатино

12

Денес, на големиот Христијански празник Воскресение Христово – Велигден, градоначалникот на општина Василево г-дин Ванчо Стојанов, заедно со претседателот на Советот на општина Василево, г-дин Дајанчо Ефтимов, и претставници од МЗ Дукатино, со сечење на црвена лента и официјално го пуштија во употреба патот што води кон манастирот над селото Дукатино. „Со асфалтирањето на овој…

Continue reading

Во Радичево се одржа Велигденски концерт

2

Во недела, на Велигден, во селото Радичево, во организација на КУД „Илинден“ од ова населено место и под покровителство на градоначалникот на општина Василево, г-дин Ванчо Стојанов, се одржа Велигденски концерт. Со сплет од огри и ира се претставија играорците од КУД „Илинден“ и гостите – играорните групи од Подареш, Ораовица, од Бела Плана (Србија)…

Continue reading

Велигденска честитка од градоначалникот на општина Василево

gradonacalnik10

Почитувани сограѓани припадници на православната вероисповед Од мое лично име и од име на локалната самоуправа Ви упатувам честитки по повод најголемиот Христијански празник , Воскресение Христово – Велигден. Радоста на воскресението нека ги исполни Вашите души со верба и надеж за подобро утре. Да му се радуваме на животот, да се свртиме едни кон…

Continue reading