Новости

Заврши петиот Новогодишно-Божиќниот турнир во Василево

finalisti

 Екипата на „Амор Гарден“ од Струмица, синоќа, во преполната сала на ООУ„Гоце Делчев“, Василево, совладувајќи ја екипата на „Зиго Шпед“ од Радовиш со резултат од 5:4 го освои победничкиот пехар на петиот „Новогодишно-Божиќниот турнир во мал фудбал – Василево 2014/2015“. Третото место во сениорска конкуренција го освои на екипата на „Владе Банско“, кои во малото финале…

Continue reading

Рекордна наплата на данокот на имот во последните пет години

DSCN5400

Крајот на календарската 2014 година, општина Василево во однос на состојбата со наплатата на данокот на имот го заврши успешно со процент на наплата од  речиси 150% – кумулативно“, рече градоначалникот на општина Василево г-дин Ванчо Стојанов во денешната изјава за медиумите. Во последните пет години, односно од 2009 година до 2014 година,  периодот за…

Continue reading

Божиќна честитка од градоначалникот на општина Василево

van4o-stojanov1

Градоначалникот на општина Василево г-дин Ванчо Стојанов, на своите сограѓани – припадници на православната вероисповед, по повод големиот Христијански празник Рождество Христово – Божиќ им упати честитка со желби за добро здравје, среќа, спокојство и духовен мир. Почитувани сограѓани, припадници на Православната вероисповед! Во деновите кога го славиме еден од најголемите Христијански празници, кога го…

Continue reading

Новогодишна честитка на градоначалникот Ване Стојанов

IMG_4899

Почитувани сограѓани! Крајот на календарската година е вообичаеното време кога ставаме црта под изминатите 365 денови, кога полека, студиозно, аналитички и сериозно се свртуваме кон секој изминат ден посебно и кога со должно внимание правиме рекапитулар на сите активности и содржини и на сите моменти кои оставија белег и по кои ќе ја паметиме годината…

Continue reading

Министерот Јолевски ја посети поранешната касарна во општина Василево

joleski-500

Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, денеска оствари средба со градоначалникот на општина Василево, Ванчо Стојанов, по што заедно ја обиколија и старата касарна во месноста Владевци. -Целта на мојата посета е да дадам поддршка во претворањето на овој поранешен воен комплекс во комплекс кој ќе обезбеди економски развој, истакна министерот по посетата…

Continue reading

Италијанска компанија сака да инвестира во општина Василево

vasilevo-investitor1

Градоначалникот на општина Василево г-дин Ванчо Стојанов во петокот, 21.11. во неговиот кабинет оствари средба со г-дин Aлфонсо Пишители, од компанијата Натуралиа сри. (Naturalia sri), Натуралиа сри. е  компанија која се занимава со откуп и пакување на земјоделски производи. Господинот Пишители е бизнисмен и потенцијален инвеститор, заинтересиран за проширување на својот бизнис односно инвестирање во Р.Македонија. На…

Continue reading

Турнирот во Василево со награден фонд од 200 000 денари

turnir-vasilevo.png1_

По повод новогодишните и божикните празници под покровителство на Градоначалникот на Општина Василево, а во организација на Фудбалскиот клуб на Василево, по петти пат во Општина Василево се организира традиционален турнир во мал фудбал. Наградниот фонд на турнирот изнесува 200 000 денари. Турнирот ке започне на 16 -ти декември,  натпреварите ке се играат во спортската сала на ООУ…

Continue reading

Во Василево пуштена во употреба градинката „Прва радост“

gradinka31

Во општина Василево денес беше отворена првата градинка „Прва Радост“. Во градинката ќе може да учат 70 дечиња. Средствата за изградба на градинката се обезбедени преку проектот за прекугранична соработка со Р. Бугарија. Ентериерот комплетно е уреден со средства на Министерството за труд и социјална политика. Со отварањето на градинката ќе се им се олесни на родителите…

Continue reading

Стојанов оствари средба со претставници од ТИКА

vasilevo-tika

На средбата во кабинетот, разговарано е за досегашната соработка на ТИКА со општина Василево и за можностите истата успешно да продолжи и во иднина. Претставниците од ТИКА во придружба на градоначалникот Стојанов и членот во советот на општина Василево, г-дин Билент Исинов ги посетија Турските гробишта во с. Градошорци, кои пред извесно време благодарение токму…

Continue reading