Новости

Општина Василево ќе ги награди оние кои во сабота ќе го извадат светиот крст од водата

DSC_0122

Во сабота по повод големиот Христијански празник Богојавление- Водици, ќе бидат осветени водите низ населените места во општина Василево. Локалната самоуправа ја продолжува традицијата на наградување на оние кои ќе успеат да го извадат светиот крст од водите. За најсреќните односно најуспешните, општина Василево обезбеди  награди.

Во Василево заврши Новогодишно-Божиќниот турнир во мал фудбал

Hridam

Екипата на Хридам од Добрашинци се победници  на Новогодишно-Божиќниот  турнир во мал фудбал во Василево , кој под покровителство на градоначалникот и општината  традиционално се одржува по повод Новогодишно-Божиќните прзници. Во  финалето  тие  беа поуспешни,  ја победија екипата на Јован Петрол од Радовиш и се закитија со  победничкиот пехар и  главната награда од 100 000…

Continue reading

Новогодишно-Божиќна честитка од градоначалникот на општина Василево, Марјан Јанев

DSC_0771 (Medium)

Градоначалникот на општина Василево, Марјан Јанев  по повод Новогодишно-Божиќните празници упати  честитка до своите сограѓани. Почирувани сограѓани! Уште една година е зад нас.  Година на предизвици, година на стварање, година на исполнување на дадените ветувања, година на исполнување на Вашите барања и очекувања. Ја испраќаме Старата со добра мисла и многу  планови и идеи за…

Continue reading

Општина Василево го донесе Буџетот за 2019 година

DSC_0445_1280x851

На два дена пред истекот на календарската 2018 година, Советот на општина Василево го донесе Буџетот за наредната 2019 година кој изнесува 93 566 350 денари. Консолидираниот, односно Вуџетот заедно Буџетите на единките корисници, ООУ„Гоце Делчев“, Василево, ООУ „Атанас Нивичански“, Нова Маала и ЈОУДГ„Прва радост“,изнесува 172 300 150  денари. „Буџетот за 2019 година е направен…

Continue reading

Општина Василево им подари Новогодишни пакетчиња на првачињата

DSC_0435_1280x851

Денес, првачињата од училиштето „Гоце Делчев“ во Василево, заедно со своите наставнички, беа гости во општинската зграда, каде од Дедо Мраз добија  новогодишни пакетчиња,  а тие преку песнички  се заблагодарија и му ја честитаа Новата година на градоначалникот  Марјан Јанев и и вработените во општината. „Да ми бидете сите здрави и живи, весели, среќни и…

Continue reading

Седницата за Буџетот на општина Василево ќе се одржи во сабота

DSCN5467

Во сабота,  29.12.2018 година, со почетот во 14,00 часот Советот на општина Василево ќе ја одржи седумнаесетата и воедно последна седница за оваа календарска година, на чиј дневен ред ќе биде и Предлог-Буџетот на општина Василево за   2019 година. Останатите предлози по кои ќе расправаат Советниците се: Давање согласност на Програмата за работа на ЈПКД…

Continue reading

Советот на општина Василево ги донесе Програмите за наредната година

naslov

На денешната, 16-та редовна седница на дневен ред беа Предлог-програмите за работа на општина Василево за наредната 2019 година. Предгачот, градоначалникот на општина Василево, Марјан Јанев во образложението што го даде, нагласи дека Програмите, кои како составен дел ќе бидат инкорпорирани во Предлог-Буџетот на општина Василево кој ќе се најде на дневен ред на следната…

Continue reading

Одбележана 22-годишнината на општина Василево

DSC_0359_1024x681

Со cвечена седница, денес  Советот на општина Василево одбечежа 22 години од своето конституирање и 22 години од воспоставувањето на денешна општина Василево. Пред членовите на Советот, вработените, соработниците, присутните гости и пријатели на општина Васаилево Свечената седница ја отвори и се обрати претседателот на Советот Крсте Панев. „Во општинскиот Совет се луѓе со различни…

Continue reading

Стартува Новогодишно-Божиќниот турнир во мал фудбал Василево 2018-2019

DSC_0051

Вечерва, со почеток во 19,00 часот, под покровителство на општина Василево, ќе започне Новогодишно-Божиќниот турнир во мал фудбал, Василево 2018/2019 година. За награден фонд од вкупно 200 000 денари ќе се натпреваруваат 20 екипи од Струмичко-Радовишкиот регион. Синоќа во присуство на претставници на пријавените екипи беше извршено ждребање и утврден составот на петте натпреварувачки групи,…

Continue reading

Дневен ред за 16-та седница на Советот на општина Василево

DSCN5467

Советот на општина Василево ја закажа 16-та седница, која ќе се одржи  на 21.12.2018 година (петок) со почеток во 12,00 часот. За работа на Седницата предложен е следниот дневен ред: Предлог-програма за изградба и реконструкција на водоводната мрежа во општина Василево за 2019 година; Предлог-програма за изградба на сиситеми за одведување и прочистување на отпадните…

Continue reading