Новости

Градоначалникот на средбата со граѓаните во с. Едрениково

4_1024x576

Градоначалникот на општина Василево, Славе Андонов, синоќа одржа средба со жителите на населеното место Едрениково, за која детали сподели преку својот ФБ профил, https://www.facebook.com/vasilevo24 „Вечерва бев во Едрениково. Топло и срдечно бев пречекан од жителите.  Јасно и недвосмислено ми ја кажаа нивната верба за тоа што го правиме. Тоа е мотив и задача за сите…

Continue reading

Градоначалникот Андонов, на Рамазан Бајрам ја посети Висока Маала

18_1024x461

Градоначалникот на општина Василево, Славе Андонов, за време на големиот муслимански празник Рамазан Бајрам, ги посети своите сограѓани во населеното место Висока Маала, каде заедно со нив ја сподели радоста на празнувањето упатувајќи им добри желби и со својот личен пример покажувајќи како се гради соживот. „Денес го минав денот дружејќи се со нашите сограѓани…

Continue reading

Возобновен Рамазанскиот турнир во мал фудбал

2_1024x461

Во Василево, во спортската сала на ООУ „Гоце Делчев“, по повод Рамазан Бајрам, под покровителство на општина Василево се одржа турнир мал фудбал. Информацијата за возобновениот Рамазански турнир, преку својот ФБ профил, https://www.facebook.com/vasilevo24 сподели градоначалникот на општина Василево Славе Андонов,  кој присуствуваше на овој спортски настан. „Рамазанските денови, се денови на добрина, солидарност и обединување…

Continue reading

Честитка од градоначалникот Андонов по повод Рамазан Бајрам

11

Градоначалникот на општина Василево Славе Андонов, по повод Рамазан Бајрам, до своите сограѓани од муслиманска вероисповед упати честитка со добри желби за здравје, мир, радост, успех и заедничка иднина како мостови на соживот. „Во мое име, и во име на локалната самоуправа на Василево, на сите граѓани од исламска вероисповед, им го честитам големиот празник…

Continue reading

Градоначалникот Славе Андонов одржа средба со жителите на с.Ангелци

1

Градоначалникот на општина Василево,  Славе Андонов, одржа средба со граѓаните на населеното место Ангелци, на која главно е разговарано за изградбата на фекалната канализација во ова населено место, односно реализацијата на последната фаза. На средбата присуствуваше и пратеникот во Републичкиот Парламент од ова населено место  Дајанчо Ефтимов. „Вечерва оддржавме средба со граѓани во населеното место…

Continue reading

Градоначалникот на општина Василево Славе Андонов организираше Ифтарска вечера

naslov

Градоначалникот на општина Василево Славе Андонов, по повод празникот Рамазан Бајрам, за своите сограѓани од муслиманска вероисповед организираше Ифтарска вечера. Преку својот ФБ профил, https://www.facebook.com/vasilevo24, упати порака со добри желби за соживот, меѓусебно почитување и толеранција како темели на напредокот „Рамазанските денови се денови на добрина, солидарност и обединување помеѓу луѓето. Така помина и ифтарската…

Continue reading

Градоначалникот на општина Василево на Велигден во Сушево, гостин на фолклорниот фестивал

naslov

Градоначалникот на општина Василево Славе Андонов на големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, беше во населеното место Сушево, каде се поклони во црквата  „Св. Димитриј“ и  заедно со жителите од ова населено место присуствуваше на празнувањето  на големиот празник. Андонов беше гостин и на фолклорниот фестивал што се одржа токму на Велигден, во рганизација…

Continue reading

Градоначалникот Андонов на Велигденска литургија во с. Чанаклија

наслов

Градоначалникот на општина Василево, Славе Aндонов, на покана на отецот  Ванчо Назов од црквата ,,Свети великомаченик Георги“ во Чанаклија, присуствуваше на Велигденска литургија богослужена од бискупот скопски и епарх струмичко-скопски д-р Киро Стојанов.  За овој настан градоначалникот Андонов информираше преку својот ФБ рпофил, https://www.facebook.com/vasilevo24 „Денес на најголемиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден со претседателот…

Continue reading

Во Чанаклија заврши Велигденскиот турнир во фудбал

2_1024x768

„Општина Василево ќе продолжи да вложува во спортот. Денес заврши Велигденскиот турнир во Чанаклија“, информираше преку свосјот ФБ профил, https://www.facebook.com/vasilevo24, градоначалникот наопштина Василево Славе Андонов по завршувањето на Велигденскиот турнир во Чанаклија, на чие финале кој присуствуваше и тој. Турнирот се одржа под покровителство и со финансиска поддршка од општина Василево. Започна на 09.04.2023 а…

Continue reading

Амбасадорот на Република Турција, Хасан Мехмет Секизќок ја посети општина Василево.

2_1024x768

Во сабота, 15.04.2023 година, градоначалникот на општина Василево Славе Андонов, беше домаќин на амбасадорот на Ртурција во РСМакедонија, Н.Е Хасан Мехмет Секизќок. Детали од посетата, преку својот ФБ профил, https://www.facebook.com/vasilevo24, сподели градоначалникот на општина Василево Славе Андонов. „ Заедно со Амбасадорот Хасан Мехмет Секизќок ги посетивме населените места Василево, Пиперево и Висока Маала. На средбата,…

Continue reading