Градоначалникот Славе Андонов оствари средба со претставници на ЦУК

DSC_0371_1024x681

Во просториите на општина Василево,  градоначалникот на општината Славе Андонов одржа прва, работна средба со претставници на Регионалниот центар за управување со кризи – Струмица,  Милан Русев,  Димитар Стојовски и Билент Исинов кој воедно е и член во Советот на општина Василево.

Како што информираа претставниците од ПО РКОА РЦУК-Струмица, целта на средбата била запознавање на градоначалникот со законските надлежности на РЦУК,  за субјектите во системот за  управување со кризи,  за тековните проекти како и обврските на општината во системот за управување со кризи.

На средбата посебно е нагласена потребата од рано предупредување, превенција и справување со кризи и кризни состојби, како би се превенирале последици од поголеми размери.

DSC_0373_1024x681