Работна средба во рамки на Проектот „Центар за помош и нега во домот“

наслов (1)

Денес, во рамки на проектот „Центар за помош и нега во домот“,  општина Василево беше посетена од страна на претставници на Проектната канцеларија на МТСП и консултанти од Светска банка. На работниот состанок чиј домаќин беше градоначалникот  Славе Андонов, учествуваа и одговорното лице за услугата од  општина Василево, стручните работници од   Центарот за социјална работа-Струмица кој е задолжен за корисници на услугата на територија на Василево и Ново Село и координаторот на услугата помош и нега во домот од Црвен крст Струмица.

На состанокот е разговарано за текот и  напредокот на активностите и бенефитот од услугите кои ги добиваат вклучените корисници – стари лица над 65 годишна возраст на кои услугата помош и нега во домашни услови им е неопходна во извршувањето на нивните секојдневни активности и животни потреби.

Посетена беше и просторијата /канцеларијата, која е отворена и опремена  во рамки на проектот и  служи  како база и инфо центар за потребите на сите вклучени учесници.

наслов (2)

наслов (1)