Средба на градоначалникот Андонов со директорот на НФФ

DSC_0243_1024x681

Градоначалникот на општина Василево, Славе Андонов, вчера,  во својот кабинет оствари средба со извршниот директор на Националната федерација на фармери, Стеван Орозовиќ. На средбата е разговарано за резултатите од досегашната соработка и можностите за нејзино продолжување.

Во рамки на потпишаниот Меморандум за соработка, општина Василево, мината година од Здружението за земјоделски развој, Национална федерација на фармери, доби донација,   инклузивно детско игралиште со реквизити и опрема, лоцирано во непосредна близина на општинската зграда. Донацијата е во рамки на проектот за социо-економско зајакнување на лица со попреченост од руралните средини „From disability to FoodAbility“, финансиски подржан од шведската организација We Effect и Radiohjalpen, чија цел е унапредување на положбата и правата на лицата со попреченост во руралните средини и развој на инклузивна култура.

DSC_0246_1024x681