ЈПКД “Турија“ ги расчистува патиштата низ населените места во општината

2

Општина Василево во соработка со ЈПКД „Турија“ деновиве интензивно спроведува активности на расчистување на локалните патишта и улици  од наносите предизвикани од невремето што ја зафати општината во изминатиот период.

Според информацијата добиена од градоначалникот на општина Василево, Славе Андонов, со механизација извршено е отстранување на наносите од песок и вегетација од локалните патишта во населените места Радичево и Дукатино, со што е овозможено нивно непречено користење од страна на жителите од овие насление места.

Од страна на ЈПКД „Турија“  извршено е и отстранување на наносите од земја и вегетација, главно гранки и дрвја и од локалниот пат Ангелци – Седларци, со што е оптимизирана состојбата и зголемена безбедноста на сите учесници во сообраќајот.

Општина Василево и ЈПКД „Турија“во зависност од потребите и барањата на граѓаните во сите населени места, во континуитет, на терен спроведуваат активности од својот делокруг на надлежности.