Состојбата со акумулациите Турија и Водоча е критична

DSCN5672

„Денес сме во посета на општините во Струмичкиот регион со цел на терен, на лице место да ја видиме состојбата. Центрите за социјална работа и службите прават интензивна посета на населението од овие региони со цел да видиме колку домаќинства се оштетени со поројните врнежи, со поплавите кои се случија изминатиот период, со цел да ги детектираме нивните потреби и да им  помогнеме во најбрзо време со соодветни материјали, облека, храна, покуќнина и сето она што ќе  им биде потребно.“- изјави министерот за предизвикана од невремето што го зафати регионот деновиве.

„Состојбата со двете акумулации Турија и Водоча е критична. Одредена количина на вода веќе се испушта од акумулацијата Турија. “ изјави заменик министерот за економија Христијан Делев,  кој конкретизираше дека во активноста со справувањето со ситуацијата вклучена е и армијата. Делев информираше и дека ќе се прават заштитни бариери околу селата Добрашинци и Пиперево, а кај с. Просениково каде има излевање на реката и насипот е пробиен  уште од сабајлето огромна механизација и машини работат на санирање на овој дел. Дополнителни бариери за заштита ќе бидат ставени и околу селото Муртино – изјави Делев, кој изрази надеж дека до утре сабајле ќе може да бидат испуштени поголеми количини вода од двете акумулации, така што, подготвени ќе го дочекаме новиот бран врнежи што се очекува веќе од средата.

Делев информираше и дека  од акумулацијата  Туријасе испуштаат 15 метри кубни вода во секунда што е контролирана количина што може да ја прима реката Турија