Потенцијалите на општина Василево, презентирани пред дипломатскиот кор

00011

„Општина Василево ќе биде меѓународно препознаена и афирмирана“, напиша на својот ФБ профил, градоначалникот на општина Василево Славе Андонов, во врска со презентацијата на потенцијалите на општина Василево во рамки на Дипломатско економскиот караван во Југоисточниот плански регион, кој, вчера се одржа во Радовиш.

„Денес пред дваесетина амбасадори, конзули и нивни придружници од неколку земји од светот во општина Радовиш, ги презентирав културните, економските и туристичките потенцијали на општина Василево. Пред дипломаткиот кор, ги презентирав можностите за инвестирање во проектот ,,По стапките на Мисс Стоун ” , кој треба да се реализира на брана Турија“, информираше  градоначалникот Андонов.

Економско дипломатскиот караван, беше организиран од страна на Министерството за надворешни работи со цел пред присутните дипломати и нивните придружници, општините и компаниите да ги презентираат своите можности и потенцијали за инвестирање.

2

18