Општина Василево изготвува стратегија за развој на културата

DSC_0004

Локалната самоуправа Василево во соработка со Здружението за култура Култ транзен од Струмица започна со активности за подготовка на стратегија за развој на културата во општина Василево.
На првата работилница, направена е анализа на моменталната состојба во секторот култура во општина Василево при што се дефинирани културните вредности на општина Василево како појдовна основа за следните активности чиј краен продукт ќе биде Стратегија за развој на културата во општина Василево. Изработката на овој стратешки документ ќе се одвива во неколку чекори поради што планирано е да се одржат уште четири работилници.
Изготвувањето на Стратегијата е дел од активностите кои се предвидени со проектот „Ревитализација на руралните средини преку уметност и култура“, финансиски поддржан од програмата Цивика Мобилитас – програма на Швајцарската агенција за развој и соработка.
Имплементатор на проектот е Здружението за култура Култ-транзен од Струмица.

DSC_0001

DSC_0007