Општинарите пошумуваа во Чешмедере

21

Општина Василево заедно со ПШС „Беласица“ Струмица се вклучија во акцијата на пошумување, „Ден на дрвото –засади ја својата иднина“, која годинава се одржа под мотото „ Засади дрво – засади успех“.
„ Општина Василево континуирано ја поддржува акцијата Ден на дрвото и во изминатиот период засади големи површини и заедно со Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство се труди површините кои се соголени повторно да ги озелени. Веќе имаме и резултати од она што е садено во изминатиот период“ изјави градоначалникот на општина Василево г-дин Ванчо Стојанов кој заедно со општинската администрација, пратеникот од општина Василево во Републичкиот парламент г-дин Дајанчо Ефтимов, вработените и учениците во ООУ„Атанас Нивичански“ и граѓаните на општина Василево, пошумуваше во месноста Чешмедере, меѓу населените места Нова Маала и Чанаклија.
Во акцијата се засадуваа садници на бел и црн бор и дива круша.

8

10