Општините Василево, Агиа и Струмјани заедно ќе го зачувуваат екосистемот

DSC_0329

Вчера, градоначалникот на општина Василево, заедно со градоначалниците на општините Струмјани од Р.Бугарија и Агиа од Р.Грција ги ставија своите потписи на заедничка апликација за проект од Транснационалната програма за соработка Интеррег „Балкан Медитеран 2014 – 2020“, (Transnational Cooperation Programme Interreg „Balkan-Mediterranean 2014-2020“), со кој преку низа активности ќе влијаат на одржувањето и заувувањето на екосистемот во регионот.

Насловот на проектот е „Одржливо управување на шумските екосистеми во Балканско Медитеранската област“ а неговата основна цел е адаптирање на шумските екосистеми од балканско медитеранскиот појас кон негативните последици од климатските промени.

Вкупниот буџет е 705 000 евра.

Соработник на општина Василево во овој проект ќе биде  ПШС Беласица од Струмица.

Рокот за доставување на апликациите истекува денес.

DSC_0331

DSC_0335