Помош од општина Василево за настраданите од невремето

DSC_0789

Денес, на вонредна седница, Советот на општина Василево донесе одлука за доделување финансиска помош  во висина од 100 000 денари за настраданите од невремето што го погоди Скопје и околината на 06 август.

„Сочувствуваме со граѓаните кои беа погодени од невремето и како општина доделувајќи ги овие финансиски  средства сакаме да ја изразиме нашата хуманост и солидарност и да им помогнеме на граѓаните кои беа погодени од страшната  природна катастрофа, рече градоначалникот на општина Василево г-дин Ванчо Стојанов  како предлагач на одлуката.

Стојанов воедно упати апел до граѓаните на општина Василево доколку се во можност да ја покажат својата хуманост на дело и со сопствени донации да им помогнат на настраданите.

DSC_0798

DSC_0794