Одржана 47-та седница на Советот на општина Василево

dsc_0728

Денес, Советот на општина Василево ја одржа редовната 47-ма седница  на која беа усвоени сите предлози од дневниот ред. Исклучок беше Предлог-одлуката за давање согласност за легализација на бесправно изградени објекти на земјиште на општина Василево  к.п бр. 1858/1 во КО Ангелци, која  на предлог од претседателот на Советот, г-дин Драги Митев, беше изземена од дневниот ред. Во образложението за предлогот за  изземање на точката од дневен ред, претседателот на Советот нагласи дека тоа е по сугестија на општинската администрација.

Едногласно, советниците ги донесоа Пограмата за управување со отпад на територијата на општина Василево за 2017 година,  Програмата за активностите на општина Василево во областа на заштитата и спасувањето, противпожарната заштита и справување со кризи во 2017 година и Програмата за работа на Советот на општина Василево за 2017 година. Едногласно беше донесена и одлука за утврдување на потребата од донесување на урбанистичко-планска документација за проширување на планскиот опфат и вклопување на бесправниот објект, викендица на к.п бр. 931/3 во КО Василево, како и две барања за финансиска поддршка. Советниците одлучија со по 20 000 денари да им се помогне на едно физичко лице за лекување и на ЛД „Фазан“ од Василево.

dsc_0731

dsc_0732