Градежни активности во Висока Маала

DSC_0493

Во населеното место Висока Маала во тек се градежни работи на  две улици. Како што информираше градоначалникот на општина Василево г-дин Ванчо Стојанов, кој денес беше во Висока Маала, моментално се работи на подготовка на улиците за асфалтирање. Во тек е нивно рамнење, насипување и тампонирање по што во најбрзо време активностите ќе финишираат со асфалтирање.

Станува збор за две улици,  на две различни локации, од кои едната е со должина од 170 метри  а другата 85 метри. Двете улици се широки по околу 3 метри, односно максимално колку што дозволуваат условите на терен.

Активнсотите се одвиваат паралелно и на двете улици.

Градежните работи ги изведува компанијата „Жикол“ со која општина Василево има потпишано договор и за порамнување на јавна површина во ова населено место каде со средства од АМС ќе се гради кошаркарско игралиште.

DSC_0498

DSC_0501