Советот на општина Василево ја одржа 54-та Седницата

DSC_0062

Денес, Советот  на општина Василево ја одржа 54-та седница на чиј дневен ред беа две точки: Предлог-одлука за проширување на Буџетот на општина Василево и  Барање поднесено од ЛД „Фазан“ од Василево со кое бараат Советот да им одобри на користење просторија во Задружниот дом „Илинден“ во Василево.

Проширувањето на Буџетот е заради потребите на корисникот единка, детската градинка „Прва радост“ од Василево, каде е направено проширување односно зголемување на средствата за износ од 720 600 денари во ставката привремени вработувања. Образложение за овој предлог даде директорката на градинката „Прва радост“, г-ѓа Даниела Трајкова која воедно е и член на општинскиот совет.  „Средствата во висина од 720 600 денари се во расходно конто 427 110. Оваа потреба се јави  поради тоа што двајца извршители на неопределено време, по своја волја го напуштија работниот однос. Заради нормално и непречено функционирање и заради зголемениот број на деца градинката има потреба од вработувања“, беше образложението дадено од директорката Трајкова.

Овој предлог го доби потребното мнозинство.

Барањето поднесено од ЛД „Фаза“ од Василево, за одобрување на просторија во Задружниот дом Илинден во Василево, за користење заради потребите на ловечкото друштво, не го доби потребното мнозинство односно не ја добија бараната просторија.

DSC_0081

DSC_0065