Се интензивираат активностите во патната инфраструктура

naslov

„Општина Василево деновиве интензивно работи на подобрување на патната инфрструктура, со цел олеснување на пристапот на граѓаните до сопствените домови и воопшто подобрување на условите за живеење“, изјави градоначалникот на општина Василево Марјан Јанев, во врска со тековните активности на подготовка на теренот за изградба на улици во Ангелци и Градашорци.

„После населеното место Седларци се подготвува теренот односно се порамнуват, тампонират патишта во населените места Ангелци и Градошорци за да може во наредните денови да се изврши нивно асфалтирање. Во наредниот период истата активност ќе продолжи и во другите населени места во општина Василево. Со средства од Буџетот ќе бидат асфалтирани вкупно 14 улици кои беа предвидени во Програмата за изградба, реконструкција на локални улици и патишта. Од наредна недела ќе се започне и со реализацијата на локалните патишта за кои средства беа обезбедени од АФПРРЗ И БРР“, информираше градоначалникот Јанев.

1_1280x852

3_1280x852