слајдр

Општина Василево ќе ги награди оние кои во сабота ќе го извадат светиот крст од водата

DSC_0122

Во сабота по повод големиот Христијански празник Богојавление- Водици, ќе бидат осветени водите низ населените места во општина Василево. Локалната самоуправа ја продолжува традицијата на наградување на оние кои ќе успеат да го извадат светиот крст од водите. За најсреќните односно најуспешните, општина Василево обезбеди  награди.

Во Василево заврши Новогодишно-Божиќниот турнир во мал фудбал

Hridam

Екипата на Хридам од Добрашинци се победници  на Новогодишно-Божиќниот  турнир во мал фудбал во Василево , кој под покровителство на градоначалникот и општината  традиционално се одржува по повод Новогодишно-Божиќните прзници. Во  финалето  тие  беа поуспешни,  ја победија екипата на Јован Петрол од Радовиш и се закитија со  победничкиот пехар и  главната награда од 100 000…

Continue reading

Одбележана 22-годишнината на општина Василево

DSC_0359_1024x681

Со cвечена седница, денес  Советот на општина Василево одбечежа 22 години од своето конституирање и 22 години од воспоставувањето на денешна општина Василево. Пред членовите на Советот, вработените, соработниците, присутните гости и пријатели на општина Васаилево Свечената седница ја отвори и се обрати претседателот на Советот Крсте Панев. „Во општинскиот Совет се луѓе со различни…

Continue reading

Василево обезбеди средства за изградба на два парка

DSCN5960

Денес во просториите на локалната самоуправа, градоначалникот на општина Василево г-дин Ванчо Стојанов, одржа прес конференција на која ги информираше граѓаните дека се обезбедени средства за изградба на паркови во населените места. „Денес сакам да ги информирам граѓаните дека општина Василево, преку Бирото за регионален развој, обезбеди средства за реализација на два проекти: Парк на…

Continue reading