слајдер

Градоначалникот Андонов на собир во црквата Св.Илија во Радичево

295865810_10226309844071166_7452647774641810322_n

Градоначалникот на општина Василево, Славе Андонов, во предвечерието на големиот христијански празник Св. Илија, во населеното место  Радичево, во црквата која го носи името на овој голем светец, заедно со народот присуствуваше на големиот црковен собир-  настан кој за овој празник, кој е и селска слава во Радичево, традиционално, се одржува секоја година. „Нашиот народ…

Continue reading

Советниците од ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата со маички „НЕ“, на 12-та Седница на Советот на општина Василево

295279960_10226291149523814_3243441147724607481_n

Советничката група на ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата во Советот на општина Василево, на вчера одржаната редовна  12-та седница на Советот на општина Василево, облечени во маици со испишано НЕ, упатија порака до јавноста, за како што информираа-  НЕ за бугаризација, НЕ за ултиматуми, НЕ за уцени, НЕ за продажби. Советниците работеа по дневен ред од…

Continue reading

Јавен повик до невработените лица од општина Василево за работно ангажирање за изведување на Јавни работи 2022 г.

naslov

Врз основа на Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот за 2022 година, усвоен од Владата на Република Северна Македонија,  за  6. Програма за работно ангажирање – Јавни работи, финансирана од Буџетот на Агенцијата за вработување на Република Северна Македонија, објавува:  ЈАВЕН ПОВИК / ИЗВЕСТУВАЊЕ до невработените…

Continue reading

Утрово во општина Василево се прскаше против комарци

received_359350943037927_1024x764

Утрово, со хеликоптер, на територијата на општина Василево  беше извршено најавеното второ прскање против возрасни комарци. Прскањето е спроведено како дел од прскањето во десетте општини во рамки на Југоисточниот плански регион, кој како надлежна институција ја  спроведуваа оваа активност на територијата на  сите десет општини во Регионот.

Градоначалникот на општина Василево, побара асистенција од хеликоптер за гаснење на пожарот над Требичино

pozar, naslov,3

Градоначалникот на општина Василево, Славе Андонов, заради  гаснењето на пожарот над населеното место Требичино, официјално, со службен допис до РЦУК –  Струмица  побара асистенција од хеликоптер за негово гаснење. Како што стои во Барањето, пожарот е на непристапен терен поради што се исклучени другите форми на интервенција а дополнително постои и опасност од негово проширување…

Continue reading

АПЕЛ ДО ГРАЃАНИТЕ – ЗАБРАНЕТО ПАЛЕЊЕ ОГАН НА ОТВОРЕНО

позар, 1

Почитувани сограѓани! Со цел поголема заштита и заедничко превентивно делување од пожари, Општина Василево  и Општинскиот штаб за заштита и спасување во соработка со надлежните институции ги потсетуваат граѓаните дека е ЗАБРАНЕТО ПАЛЕЊЕ ОГАН НА ОТВОРЕНО, односно палење на стрништа, на растителни отпадоци, треви и друг запаллив материјал на отворен простор. Согласно соодветните закони (…

Continue reading

Состанок на Општинскиот кризен штаб и институциите надлежни за кризни состојби

20220726_115733_1024x576

Денес, во кабинатото на градоначалникот на општина Василево Славе Андонов , работен состанок одржаа членовите на Општинскиот кризен штаб и претставници од институциите надлежни за менаџирање на кризните состојби:  ЦУК (Центар за управување со кризи)  ТППЕ ,  Струмица,   (Територијална противпожарна единица – Струмица) ЈП „Македонски шуми“, подружница Струмица и ДЗС (Дирекција за заштита и…

Continue reading

„ФК Македонија“ , победници на меморијален турнирот во мал фудбал, Ч`крче во Пиперево

294917013_600142868144192_662827225021294722_n_576x768

„ФК Македонија“ се победници на синоќа завршениот меморијален турнир во мал фудбал, Ч`крче во Пиперево, кој под покровителство на општина Василево се одржа во периодот од 13 до 25 јули. Второт место и припадна на екипата „ММ Алу Метал стил“, за третото место се изборија фудбалерите од „Агро Фреш 1“, а четврто пласирани беа „Вики…

Continue reading

Градоначалникот на општина Василево, Славе Андонов, вечерва, гостин во ТВ Кобра

Slave na Kobra_1024x562

Вечерва, со почеток во 20,35 часот, градоначалникот на општина Василево, Славе Андонов  ќе гостува во ТВ Кобра. Тема на разговорот ќе бидат актуелности од тековното работење на општината, реализираното во изминатиот период, како и плановите и проектите кои градоначалникот и општината ќе ги реализираат во периодот што следува.    

Распоред за второто прскање против комарци

prskawe-komarci-1

Се известуваат граѓаните од општините во Југоисточниот регион, дека по одложеното второ прскање кое беше предвидено за 25 и 26 јули 2022 година, авионската дезинсекција против возрасни комарци се поместува за наредниот ден со следниот распоред: на 26.07.2022 (вторник), во општините Струмица и Гевгелија; на 27.07.2022 (среда), во општините Богданци, Босилово, Василево, Валандово, Дојран, Конче,…

Continue reading