слајдер

ООУ„Атанас Нивичански“ го одбележа својот патрон празник

DSCN7079

ООУ„Атанас Нивичански“ од Нова Маала, денес, на свечен начин, со полагање свежо цвече пред бистата на патронот и програма од учениците, го одбележа својот патрон празник. Директорката на училиштето г-ѓа Соња Ничева и градоначалникот на општина Василево г-дин Ванчо Стојанов ги поздравија присутните гости, родители, колеги и соработници на училиштето. „ Денес поклонувајќи се пред…

Continue reading

Превентивна едукативна активност за безбедност во сообраќајот

DSCN7010

Секторот за внатрешни работи во Струмица, преку отсекот за превенција и полициската станица за безбедност во патниот сообраќај и полициската станица од општа надлежност од општина Струмица, во партнерство со локалната самоуправа Василево, денес, во детската градинка „Прва радост“ во Василево организираа превентивна едукативна активност. Генералната цел на оваа превентивна активност е, како што рече…

Continue reading

Сречко е најбрзиот коњ на „Ѓурѓовденските трки“ во Василево

trki

Осма година по ред, во Василево се одржаа Ѓурѓовденските коњски трки. Годинава во организација на Панче Митев, синот на Добре Митев, на чија иницијатива, а под покровителство на општина Василево, започна да се организираа овој веќе традиционален настан. Дваесетина јавачи од Василево и околните општини, во присуство на голем број љубители, се натпреваруваа на патеката…

Continue reading

Се одржаа Ѓурѓовденски средби во Едрениково

11198433_10202822511203621_1487866066_n

Синоќа, во населеното место Едрениково , во организација на општина Василево, по прв пат се одржаа Ѓурѓовденски средби – манифестација на заедничко дружење, која како што рече градоначалникот на општина Василево во своето поздравно обраќање „во предвечерјето на големиот Христијански празник Ѓурѓовден, на едно место, во црковниот двор ги собра верниците, браќата, пријателите, блиските и…

Continue reading

Општина Василево гради потпорен ѕид во Требичино

11186442_10152893009240975_693598002_n

Деновиве, општина Василево гради потпорен ѕид во населеното место Требичино. Со ѕидот се заштитува дел од асфалтниот пат кој води низ селото и истовремено се зголемува безбодноста на корисниците на овој пат. Според градоначалникот на општина Василево г-дин Ванчо Стојанов, поради специфичноста на теренот, местоположбата во тој дел од патот како и влијанието на временските…

Continue reading

Коњски трки во Василево

105_0840

На 06.мај, верскиот празник Ѓурѓовден во организација на Панче Митев од Василево и под покровителство на општина Василево ќе се одржат традиционалните коњски трки, Според информацијата од организаторот настанот ќе започне во 09,30 часот од пред Домот на Културата во Василево, каде сите пријавени натпреварувачи, заедно ќе се упатат кон големото фудбалско игралиште во Василево…

Continue reading

Општина Василево ќе организира Ѓурѓовденски средби

vane stojanov

На 05 мај, ден спроти верскиот празник Ѓурѓовден, во населеното место Едрениково, во организација на општина Василево, годинава по прв пат ќе се одржат Ѓурѓовденски средби. Манифестацијата ќе започне во 19,00 часот, со служење на црковна богослужба во црквата Св. Ѓорѓи во Едрениково, по што за присутните граѓани ќе следува културно уметничка програма и заедничка…

Continue reading

ООУ„Гоце Делчев“ го одбележа патрониот празник

DSCN6800

Со програма подготвена од учениците и обраќања на првите луѓе на училиштето и општината, денес ООУ„Гоце Делчев“ го одбележа својот патрон празник. Директорката на училиштето г-ѓа Емилија Котева во поздравното обраќање пред присутните колеги, наставници и ученици зборуваше за ликот и делото на великанот Гоце Делчев, чие име го носи училиштето. „Овде сме да му…

Continue reading

Советниците ги усвоија кварталните извештаи

DSCN6776

На денес одржаната редовна 26-та седница на Советот на општина Василево, на дневен ред главно беа точки кои го отсликуваат финансиско работење на општината. Кварталниот извештај за извршување на Буџетот за 2014 година за периодот од 01.01.2015 до 31.03.2015 година (К-1), Кварталниот извештај за доспеаните а неизмирени обврски на општина Василево за периодот од 01.01.2015…

Continue reading

Василево домаќин на најдобрите одбојкари во државата

Odbojka

Утре, 25.04.2015 година, во Василево, во спортската сала, ќе се одиграат Финалните натпревари од од КУП-от на Р.Македонија во одбојка. Со почеток во 12,00 часот финале ќе играат жените. За титулата најдобри ќе се борат одбојкарките на „Работнички“и „Јанта Волеј“, и двете екипи од Скопје. Машкото финале е со почеток во 14,30 часот, а финалисти…

Continue reading