слајдер

Василево домаќин на Финалето од Купот на РМ во одбојка

DSCN6710

Денес, на прес конференција одржана во просториите на локалната самоуправа во Василево, градоначалникот на општина Василево г-дин Ванчо Стојанов заедно со тренерот на ОК „Сушево“ Хари Наковски и спортскиот работник Ванчо Наков, го најавија финалето во Купот на РМ во одбојка, што ќе се одржи во Василево. Во сабота, 25.04.2015 година спортската сала во Василево…

Continue reading

„Лито Транс“ победници на Велигденскиот турнир во Василево

0

Екипата „Лито Транс“ од Василево се победници на годинашниот Велигденски турнир во мал фудбал „Василево 2015“, кој заврши синоќа. На второто место е екипата „Вами Пром“, трета е „Пицерија Роми“, а како четврта се пласира екипата „Иго Транс“. На турнирот беа прогласени и најдобрите поединци. За најдобар играч на турнирот прогласен е Ставре Петров, за…

Continue reading

Пуштен во употреба патот кон манастирскиот комплекс во Дукатино

12

Денес, на големиот Христијански празник Воскресение Христово – Велигден, градоначалникот на општина Василево г-дин Ванчо Стојанов, заедно со претседателот на Советот на општина Василево, г-дин Дајанчо Ефтимов, и претставници од МЗ Дукатино, со сечење на црвена лента и официјално го пуштија во употреба патот што води кон манастирот над селото Дукатино. „Со асфалтирањето на овој…

Continue reading

Во Радичево се одржа Велигденски концерт

2

Во недела, на Велигден, во селото Радичево, во организација на КУД „Илинден“ од ова населено место и под покровителство на градоначалникот на општина Василево, г-дин Ванчо Стојанов, се одржа Велигденски концерт. Со сплет од огри и ира се претставија играорците од КУД „Илинден“ и гостите – играорните групи од Подареш, Ораовица, од Бела Плана (Србија)…

Continue reading

Велигденска честитка од градоначалникот на општина Василево

gradonacalnik10

Почитувани сограѓани припадници на православната вероисповед Од мое лично име и од име на локалната самоуправа Ви упатувам честитки по повод најголемиот Христијански празник , Воскресение Христово – Велигден. Радоста на воскресението нека ги исполни Вашите души со верба и надеж за подобро утре. Да му се радуваме на животот, да се свртиме едни кон…

Continue reading

Седларци доби повеќенаменско спортско игралиште

DSCN6204

Со свеченото пуштање во употреба на новоизграденото повеќенаменско спортско игралиште во с. Седларци, од денес, ова населено место се вброи во населените места на општина Василево кои имаат новоизградени спортски терени. Директорот на Агенцијата за млади и спорт, г-дин Марјан Спасески, заедно со градоначалникот на општина Василево, г-дин Ванчо Стојанов и претседателот на МЗ на…

Continue reading

Ученици-спортисти на прием кај градоначалникот Стојанов

DSCN6202

Денес, гости на градоначалникот на општина Василево, г-дин Ванчо Стојанов му беа учениците-одбојкари односно основците од општината, кои во во рамки на натпреварите од училишната спортска лига беа најдобри и заслужено без ниту еден пораз го освоија првото место во Источниот регион. Државниот натпревар во одбојка и Олимпијадата, кои ќе се одржат во Скопје во…

Continue reading

Започнува Велигденскиот турнир во мал фудбал

Picture 618

Вечерва, 08.04.2015 год. со почеток во 18,00 часот со натпревар меѓу екипите на Вами пром и Вагленаро Гоце гостилница, во Василево започнува традиционалниот Велигденски турнир во мал фудбал. За учество на турнирот се имаат пријавено вкупно десет екипи. Според синоќешната шдребка во А групата се: Вами пром – Василево, Илес пром – Добрашинци, Пицерија Роми…

Continue reading

Турскиот амбасадор ја посети општина Василево

DSCN6118

Денес, Н.Е амбасадорот на Р.Турција во Р.Македонија г-дин Омур Шолендил, заедно со координаторот на ТИКА г-дин Теоман Тирјаки, и аташето за верски работи при амбасадата на Р.Турција, г-дин Сејфетин Ерсој, имаа средба со градоначалнбикот на општина Василево г-дин Ванчо Стојанов. Заедно го посетија населеното место Висока Маала, каде остварија средба со населените од ова населено…

Continue reading