слајдер

Во Радичево се одржа Велигденски концерт

2

Во недела, на Велигден, во селото Радичево, во организација на КУД „Илинден“ од ова населено место и под покровителство на градоначалникот на општина Василево, г-дин Ванчо Стојанов, се одржа Велигденски концерт. Со сплет од огри и ира се претставија играорците од КУД „Илинден“ и гостите – играорните групи од Подареш, Ораовица, од Бела Плана (Србија)…

Continue reading

Велигденска честитка од градоначалникот на општина Василево

gradonacalnik10

Почитувани сограѓани припадници на православната вероисповед Од мое лично име и од име на локалната самоуправа Ви упатувам честитки по повод најголемиот Христијански празник , Воскресение Христово – Велигден. Радоста на воскресението нека ги исполни Вашите души со верба и надеж за подобро утре. Да му се радуваме на животот, да се свртиме едни кон…

Continue reading

Седларци доби повеќенаменско спортско игралиште

DSCN6204

Со свеченото пуштање во употреба на новоизграденото повеќенаменско спортско игралиште во с. Седларци, од денес, ова населено место се вброи во населените места на општина Василево кои имаат новоизградени спортски терени. Директорот на Агенцијата за млади и спорт, г-дин Марјан Спасески, заедно со градоначалникот на општина Василево, г-дин Ванчо Стојанов и претседателот на МЗ на…

Continue reading

Ученици-спортисти на прием кај градоначалникот Стојанов

DSCN6202

Денес, гости на градоначалникот на општина Василево, г-дин Ванчо Стојанов му беа учениците-одбојкари односно основците од општината, кои во во рамки на натпреварите од училишната спортска лига беа најдобри и заслужено без ниту еден пораз го освоија првото место во Источниот регион. Државниот натпревар во одбојка и Олимпијадата, кои ќе се одржат во Скопје во…

Continue reading

Започнува Велигденскиот турнир во мал фудбал

Picture 618

Вечерва, 08.04.2015 год. со почеток во 18,00 часот со натпревар меѓу екипите на Вами пром и Вагленаро Гоце гостилница, во Василево започнува традиционалниот Велигденски турнир во мал фудбал. За учество на турнирот се имаат пријавено вкупно десет екипи. Според синоќешната шдребка во А групата се: Вами пром – Василево, Илес пром – Добрашинци, Пицерија Роми…

Continue reading

Турскиот амбасадор ја посети општина Василево

DSCN6118

Денес, Н.Е амбасадорот на Р.Турција во Р.Македонија г-дин Омур Шолендил, заедно со координаторот на ТИКА г-дин Теоман Тирјаки, и аташето за верски работи при амбасадата на Р.Турција, г-дин Сејфетин Ерсој, имаа средба со градоначалнбикот на општина Василево г-дин Ванчо Стојанов. Заедно го посетија населеното место Висока Маала, каде остварија средба со населените од ова населено…

Continue reading

Заврши изградбата на мостот на Новомаалска река

DSCN5999

Општина Василево го асфалтирашеше мостот на Новомаалска река за пристап до црквата, со што целосно е завршена неговата изградба. Целокупната активност опфаќаше и регулација на речното корито во должина од триесетина метри, како и изградба на каскада. Средствата за изградба на овој мост општината ги обезбеди од од АФПЗРР (Агенција за финансиска поддршка во земјоделието…

Continue reading

Средба на граѓаните со пратеникот Ромео Тренов

Romeo Trenov

Во петок, 03.04.2015 година, во периодот од 12,00 до 18,00 часот, во просториите на ЈПКД „Турија“ Василево, г-дин Ромео Тренов – пратеник во Парламентот на Р.Македонија, ќе оствари средба со граѓаните од општина Василево. На средбата, граѓаните ќе може да разговараат за тековните потреби, за проблемите со кои се соочуваат, ќе имаат можност да дадат…

Continue reading

Започна со работа градинката „Прва радост“ Василево

DSCN4447

Од денес започна со работа првата детска градинка во Василево, „Прва радост“. Возбудени, насмеани, помалку уплашени и по некое расплакано детенце, заедно со своите родители, утрово ги исполнија просториите на градинката, каде воспитувачки и негувателките честејќи ги со чоколадциња им посакаа добредојде. Од денес, сите тие заедно, започнаа да испишуваат една нова страница, чија содржина…

Continue reading