Општината Василево асфалтираше улица во с. Владевци

1

Општина Василево денес асфалтираше улица во населеното место Владевци. Улицата чија должина изнесува околу 400 метри се наоѓа во горниот дел од селото познат како старо Владевци. Ширината на улицата е околу 4 метри, со банкини од по половина метар и канали за прифаќање на атмосферските води. Заради конфигурацијата на теренот и потребата од премостување на атмосферскиот канал изграден е и армирано бетонски пропуст. Со асфалтирањетто на оваа улица жителите кои живет во овој дел од Владевци а кои поради лошото инфраструктурно поврзување беа речиси отсечени од останатиот дел на селото, сега  ќе добијат квалитетно поврзување со центарот и со ново Владевци.

Вкупната инвестиција изнесува околу 2 400 000 денари. Средствата се грант   обезбеден од Европската унија преку ИПА претпристапните фондови, а истите се администрираат според правилата на Светска банка.

Изведувач на работите е градежната компанија „Гранит“.

10

2