Општина Василево масовно се приклучи на еко акцијата ЗА ЧИСТИ РИДОВИ

5-horz

Масовно, со преку 100 учесници, општина Василево се приклучи кон еколошката акција ЗА ЧИСТИ РИДОВИ, која се спроведе на просторот околу брана Турија.

„Акцијата е повеќе од успешна и ветуваме дека ќе стане традиционална“, е ставот на градоначалникот на општина Василево Славе Андонов, кој уште од првиот ден на својот мандат им објави војна на дивите депонии во општина Василево и со личното учество во активностите е пример и мотиватор за останатите граѓани.

Колку за потсетување, за само неколку месеци исчистени се дивите депонии на влезот во населените места Нова Маала, Сушево, Василево, Чанаклија, Радичево и Пиперево; исчистени се атмосферските канали во населените места Градашорци, Седларци, Пиперево, Добрашинци, Ангелци и Радичево; исчистени се главните учлици во Василево и Пиперево; по повод почетокот на пролетта во заедничка  еколошка акција со учество на училиштата, градинката, комуналното претпријатие и членовите на општинскиот совет посадени се околу 300 садници на повеќе локации во повеќе населени места.

„На сите нас е да се грижиме за околината, зашто само заедно може да придонесеме за зачувување и подобрување на животната средина. За поубаво Василево“, апелира  градоначалникот Андонов.

Dejanco

2х 3х 4х 6х