Фреихт оне победници на Велигденскиот турнир во мал фудбал – Добрашинци 2022

7

Екипата на Фреихт оне од Радовиш е победник на годинешниот Велигденски турнир во мал фудбал – Добрашинци 2022, кој под покровителство на општина Василево се одржа во населеното место Добрашинци. Тие во финалниот натпревар ја совладаа екипата на Гостилница Баче од Струмица со резултат од 4:1 и  се закитија со победничкиот пехар кој им го предаде градоначалникот на општина Василево, Славе Андонов. Третото место и припадна на екипата Васфил сонце од Нова Маала кои со резултат од 2:1 на пенали, беа поуспешни и ја совладаа екипата на Енерџи дринк од Василево. За најдобар играч беше прогласен Минур Асанов од екипата на Фреихт оне; најдобар голман Љупче Џеков од екипата Гостилница Баче а најдобар стрелец -Горан Стојанов од Фреихт оне.

Во кадетска конкуренција, подобра беше екипата на Пепи травел, која со резултат од 1:0 ги совлада ДТ Травел.

Вкупниот награден фонд на турнирот во кадетска конкуренција беше 100 000 денари, односно 60 000 за првопласираните, 30 000 денари  за вторите и 10 000 денари за третопласираните. Кај кадетите наградта за прво место изнесуваше 4000 денари а за второпласираните 2000 денари.