Завршна приредба на градинката „Прва радост“, Василево

DSC_0401_1024x681

Градоначалникот на општина Василево, Славе Андонов, денес беше гостин во градинката „Прва радост“, Василево, каде дечињата од големата група на свечен начин се збогуваа од своите помали другарчиња и  воспитувачките и добрите тетки кои секојдневно се грижат за нив.

Присутните ги поздрави директорката на градинката Василија Христова, која на дечињата им посака, здравје, среќа и многу знање и успеси од септември, кога како првачиња ќе седнат во училишните клупи.

„Збогум, збогум градинке, немој да си тажна, ќе мислам на тебе, од септември ќе сум прваче…..“ идните првачиња пееја и рецитираа песнички и стихови специјално подготвени за свечениот чин, кој заврши со доделување на дипломи со кои на симболичен начин е означен крајот на нивниот престој во градинката и подготвеноста за следните предизвици кои како ученици, ги очекуваат од септември.

DSC_0417_1024x681

DSC_0395_1024x681