Општината гради улица во Ангелци

DSC_0899

Со средства обезбедени од Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделието и руралниот развој општина Василево гради улица во населеното место Ангелци.  Двеста метарската улица што од центарот на селото води кон селската црква Св. Спас  се гради со бехатонски плочи.  Ширината на улицата е 6 метри, а со шестметарскиот воден пропуст кој е дел од оваа улица ќе бидат надминати проблемите кои настануваат со надоаѓање на водите при поројните дождови.

„Ова е еден од проектите за кој општината има обезбедено средства од Програмата за финансиска поддршка на руралниот развој за 2015 год. од Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделието и руралниот развој. Пред почетокот на градежните активности завршено е поставувањето на фекалната канализација со што се одбегнати било какви активности на копање на  или околу улицата“ изјави градоначалникот на општина Василево г-дин Ванчо Стојанов кој нагласи дека бенефит од оваа улица ќе имаат сите гртаѓани од населеното место бидејќи освен што поврзува две улици, таа поминува покрај самата селска црква.

Вкупниот буџет за комплетна изградба на улицата е околу 1 700 000 денари од кои околу 1 450 000 денари се средства од АФПЗРР а остатокот од околу 250 000 денари се средства од општинскиот буџет.

Работите се одвиваат со предвидената динамика, така што комплетно улицата треба да биде завршена до средината на нарњедниот месец.

Изведувач на работите е градежната компанија „Жикол“ од Струмица.

DSC_0903

DSC_0915