Во Василево ќе се одржи крводарителска акција

Krvodaritelska, 04.05.2022

На 04.05.2022 година (среда), ОО Црвен крст Струмица во соработка со Службата за Трансфузиона медицина и во соработка и поддршка на општина Василево, организира  крводарителска акција со граѓаните и вработените во општина Василево. Акцијата ќе се одржи во просториите на ООУ.,,Гоце Делчев”, во периодот од 09:00 часот до 14:00 часот.
Организаторите упатуваат отворена покана до сите граѓани, сегашни и идни крводарители, да ја покажат својата хуманост на дело и да се приклучат кон акцијата. „ Да бидеме хумани за оние на кои им е најпотребно“, порачуваат од ОО Црвен крст Струмица, www.facebook.com/CrvenKrstStrumica/ .

Да напоменеме дека крводарувањето не е поврзано со Ковид-19 и е сосема безбедно.
Ги замолуваме крводарителите кои ќе даруваат крв да ги почитуваат препораките за самозаштита на Министерството за здравство.