Општина Василево дел од акцијата „Чисти ридови за сите“

cisti_ridovi

Во недела, на 31-ви март 2024 година со почеток во 10,00 часот ќе започне акцијата „Чисти ридови за сите“, во која активно ќе се вклучи и општина Василево.

Локациите на кои ќе се спроведе акцијата во општина Василево се јавните површини во сите населени места. Традиционално во акцијата  ќе се вклучат вработените  во ЈПКД „Турија“, Василево, вработените во воспитно образовните институции, учениците,  вработените во локалната самоуправа кои воедно се и координатори на акцијата, како и сите граѓани од населените места кои имаат отворена покана за активно учество во акцијата.

Обезбедени се вреќи за собраниот отпад кој потоа со возила на комуналното претпријатие ќе биде транспортиран и одложен до соодветна локација.

cisti_ridovi