Саниран патот кон големото фудбалско игралиште во с.Василево

3_1024x768

Општина Василево изврши целосно рамнење и уредување на полскиот пат што води кон големото фудбалско игралиште во с. Василево. По неодамнешната дислокација на дивата депонија  која се простираше на површина од околу  20 декари со оваа активност  ова е следната активност со која оваа површина и целиот простор во овој дел од полето се враќа во природна состојба.

Според информација од градоначалникот на општин Василево, Слаев Андонов, https://www.facebook.com/vasilevo24, на старата депонија во с. Василево,која се користела пред 15-тина години, уреден е соодветен простор каде што граѓаните ќе може да го фрлаат отпадот.

„Патот од големото фудбалско игралиште во Василево до депонијата е целосно израмнет.

Уреден е соодветен простор на старата депонија за отпад, која се користеше пред 15 години а во исто време пробиен е и пат до истата депонија. Ги известуваме граѓаните на Василево отпадот да го фрлаат на утвреденото место односно на старата депонија, која е соодветно уредена“. Граѓаните кои нема да го почитуваат ова укажување, како што информира Градоначалникот ќе се соочат со казни согласно важечките закони.

„Ретко кој веруваше во реализацијата на овој проект,но сведоци сме дека повеќе не постои дивата депонија, а во исто време е уреден простор на местото на старата депонија“, стои во објавата на Градоначалникот.3_1024x768 6_1024x768 4_576x768 2_355x768 1_355x768