Заврши реконструкцијата на главниот колектор на системот за фекална канализација за Ангелци, Градашорци и Василево

naslov

Општина Василево ја заврши реконструкцијата на главниот колектор на системот за фекална канализација на населените места Ангелци, Градашорци и Василево.

Целосно се санирани трите шахти кои практично  беа причината која го оневозможуваше нормалното функционирање на целиот систем. Според информацијата од градоначалникот на општина Василево Славе Андонов истовремено е тампониран и патот во овој дел од Василево со што се подобрени условите за граѓаните кои секојдневно го користат.

„Заврши реконструкцијата на главниот колектор на фекална канализација за населените места Ангелци, Градошорци и Василево! Ова е проблем кој се таложел со години и за жал моите претходници не се нафатиле да го решат. Во исто време се тампонира и патот во овој дел на Василево,кој беше во катастрофална состојба, напиша по тој повод градоначалникот на општина Василево Славе Андонов на својот ФБ профил, https://www.facebook.com/vasilevo24.

Реализацијата на овој проект ќе овозможи домаќинствата кои се наоѓаат на потегот од Домот на културата до економскиит субјект 11 Септември во Василево, да може конечно да се приклучат на системот на фекална канализација.

Должината на главниот колектор изнесува околу 4,5 км и истиот е изграден во 2014 година со средства обезбедени преку Министерството за транспорт и врски од Европската инвестициона банка за Проект за водоснабдување и одведување на отпадни води.

1_576x768 2_576x768 3_576x768