Генералка викенд 2024 во општина Василево

generalka vikend

Годинава општина Вaсилево, за прв пат  ќе биде дел од еко активноста Генералка викенд 2024 која ќе се спроведе во недела на  19.05.2024 г.

Акцијата е во организација на Man and Mountain (Мен енд маунтен), која три години  по ред успешно ја спроведува оваа масовна еколошка акција со вклученост на голем број институции, граѓани и компании.

Во октомври, минатата година, претставници од Мен енд маунтен беа на средба со градоначалникот на општина Василево, Славе Андонов, каде писмено се обврзаа за реализација односно вклученост на општина Василево во акцијата.

Главното поле на активности на Мен енд Маунтен е организирање еколошки настани и акции со вклученост на зедницата чија цел е подигање на свеста на сите општествени слоеви за тоа дека нашата земја, нашата околина може да стане подобро место за живеење, нешто кое  зависи само од нас самите.

generalka vikend