Градоначалници од пријателски општини од Италија на средба со Стојанов

9

На покана на градоначалникот на општина Василево г-дин Ванчо Стојанов, денес негови гости беа г-дин Доменико Корте градоначалник на општина Корено Аусонио и г-дин Николај Ермано градоначалник на општина Тесано. На средбата во кабинетот на Стојанов, меѓудругото се разговараше и за можностите за продлабочување на меѓусебната соработка.

Градоначалниците на двете општини изразија задоволство на поканата на првиот човек на Василево, и се надеваат дека Македонија во најскоро време ќе биде дел од Европската унија, при што ќе имаат можност за поголема и поуспешна соработка.

,,Општина Василево и во изминатиот период имаше соработка со овие две општини и денес се по повод поканата од наша страна, да ја видат нашата култура нашата традиција, нашите обичии, а секако денешната средба ќе ја искористиме за размена на искуства и се она што значи функционирање на локалната самоуправа како и она што е позитивно да го преземеме од нивна страна а секако и општините од Италија да преземат нешто и од нашите искуства, па можеби нешто ќе применат од нашато работење во нивните општини,,- истакна градоначалникот на општина Василево-Ванчо Стојанов.

Градоначалниците од овие пријателски општини  ќе бидат гости и на манифестацијата Ден на празот, што  во недела, ќе се одржи во с. Градошорци.

9

8