Манифестација ден на празот по девети пат

dsc_0693

Градашорци, денеска, по девети пат беше домаќин на манифестацијата Ден на празот, промовирајќи го празот  како култура, а Градашорци и  општина Василево како поднебје и регион во кој се произведува најквалитетниот праз. Гости од општината, регионот, државата и странство имаа можност на лице место да вкусат од специјалитетите од праз, подготвени за денешниот настан и да се уверат во вкусот и разновидноста на неговата употреба. Годинава локалните домаќинки имаа подготвено околу 300 специјалите од праз, од кои голем дел по традиционални рецепти.

Можност да ги вкусат истите имаа и градоначалниците од италјанските општини Тесенано и  Корено  Аусонио и градоначалникот на општина Струмјани, Р.Бугарија кои беа гости на годинешнава манифестација.

„Манифестацијата е одличен  начин преку неколкучасовно дружење, забава и дегустација на производи од праз,  Градошорци да си го зачува реномето на најпразарско село во Македонија. Истовремено Манифестацијата Ден на празот е наш бренд по кој како општина сме препознатливи во регионот и пошироко“ истакна градоначалникот наопштина Василево поздравувајќи ги присутните граѓани. Стојанов како што рече смета дека ваквиот начин на промоција на празот, преку една масовна манифестација во екот на сезоната на прибирање на оваа култура,  е вистинскиот начин да се допре до сите граѓани, како до купувачите и преработувачите така и до крајните корисници – потрошувачите кои заедно со производителите формираат ланец неопходен за раст и развој во производството и пласманот на оваа култура.

Свое обраќање на манифестацијата имаше и заменик министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, г-дин Ванчо Костадиновски. „Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и Владата на Република Македонија, препознавајќи го ваквото значење, покрај континуирана финансиска поддршка на самото земјоделско производство, со особено задоволство го помага организирањето и на ваквите земјоделски манифестации каде што може да се види постигнатото, да се разменат нови идеи, искуства и да се дискутира за тоа што треба да направиме во иднина. Ваквите манифестации се поттик и инспирација за подобрување на маркетингот со земјоделските производи. Досегашните резултати веќе се видливи со тоа што се овозможи надалеку да се слушне за производството на висококвалитетен праз во Градошорци и општина Василево“, рече меѓу другото заменикот министер.

За забавниот дел од манифестацијата се погрижија Благица Калева и групата Модус, а македонскиот фолклор преку сплет од ора го презентираа културно уметничките друштва од Подарш и Радичево.

dsc_0716

dsc_0720