Привршува изградбата на улиците во Владевци и Василево

DSC_0385

До крајот на месец април општина Василево комплетно ќе ја заврши изградбата  на улиците во с.Владевци и с.Василево за кои средствата во висина од 11 305 114 ден. се грант средства обезбедени од Европската унија преку ИПА претпристапните фондови а се администрирани според правилата на Светска банка. Улицата во с. Владевци чија должина изнесува околу 240 метри е асфалтирана. Заради конфигурацијата на теренот и премостување на атмосферскиот канал изграден е и еден армирано бетонски пропуст. Деновиве се изведуваат активности на каналот за атмосферско одводнување. Оваа улица е лоцирана во стариот дел од селото.

Паралелно се работи и на улицата во Василево која води од центарот на селото кон индустриската зона.  Улицата е дел од сообраќајната мрежа на с. Василево и служи за задоволување на потребите на локалното население и поврзување на населеното место со индустриска зона. Оваа улица е со должина од околу 640 метри, со тротоари и атмосферско одводнување.

Изведувач на градежните работи е градежната компанија Гранит од Скопје.  Крајниот рок за комплетно завршување на сите планирани активности е 24 април оваа година.

DSC_0381

DSC_0382