Градоначалникот на терен во Добрашинци

naslov

Градоначалникот  на општина Василево, Марјан Јанев, денес беше во населеното место Добрашинци, каде изврши увид во градежните активности на улицата  која се гради. Станува збор за улица долга 420 метри која се протега од мостот на влезот во селото, преку опфатот на селото па се до постоечкиот земјен пат во самото село.  „ Денес се изведуваа  активности на ископ на трасата, насипување и порамнување, како една од фазите во изградбата на оваа улица која заради специфичниот терен ќе биде армирано бетонска“, информираше градоначалникот Јанев.

Вкупната инвестиција, согласно Договорот со изведувачот изнесува околу 5 300 000 денари, од кои 3 000 000 се обезбедени од БРР, а останатите се од општинскиот Буџет.

Изведувач на  активности на терен е градежната компанија „Жикол“.

3_1280x851

6_1280x851