Заврши изградбата на мостот на Новомаалска река

DSCN5999

Општина Василево го асфалтирашеше мостот на Новомаалска река за пристап до црквата, со што целосно е завршена неговата изградба.
Целокупната активност опфаќаше и регулација на речното корито во должина од триесетина метри, како и изградба на каскада.
Средствата за изградба на овој мост општината ги обезбеди од од АФПЗРР (Агенција за финансиска поддршка во земјоделието и руралниот развој) од Програмата за финансиска поддршка на руралниот развој за 2013 година Вкупниот буџет изнесува околу 1 900 000 денари од кои околу 1 600 000 денари се од Агенцијата а остатокот, односот износот на Данокот на додадена вредност во износ од околу 300 000 денари е обезбеден од Буџетот на О.Василево.
Со изградбата на овој мост се решава еден долгогодишен проблем што го имаат жителите од едниот дел од селото, во кој живее речиси половина од вкупното население на Нова Маала. Целосно е надминат проблемот кој беше особено изразен за време на обилни врнежи, кога преминувањето преку реката беше невозможно па за премин од едната на другата страна жителите мораа да користат заобиколен пат поминувајќи речиси половина село.
Изведувач на работите е градежната компанија Џови компани.

DSCN6004

DSCN5998