Општина Василево асфалтираше во индустриската зона

17

„Со асфалтирањето на улицата во индустриската зона го докажуваме нашиот континуитет и заложбите за инвестиции во индустриската зона односно за целата патна и комунална инфраструктура во индустриската зона со што на сите оние кои дошле во индустриската зона Василево, купиле своја градежна парцела и изградиле, да им овозможиме што посоодветни услови“ – изјави градоначалникот на општина Василево г-дин Ванчо Стојанов, кој лично присуствуваше на асфалтирањето во индустриската зона.
Конкретно асфалтирани се вкупно околу 550 метри и тоа дел од улица 4 и улица 10 чија ширина е 6 метри, а улиците се со атмосферска канализација.
Вкупната инвестиција е околу 3 милиони денари а средствата се обезбедени од општинскиот буџет.
Изведувач на работите е градежната компанија „Жикол“ од Струмица.
„Општина Василево нема да застане овде, ќе продолжи континуирано да работи на подобрување на условите за живеење, работење и инвестирање на територијата на општина Василево, изјави градоначалникот на општина Василево г-дин Ванчо Стојанов, притоа во тој контекст додавајќи дека набргу, за отприлика еден месец ќе се започне со градежни активности за уредување на речното корито на реката во Сушево.

9

5