Дневен ред за седмата седница на Советот на општина Василево

DSCN5467

Советот на општина Ваилево ја закажа седмата седница за ден 20.03.2018 година (вторник) со почеток во 12,00 часот.

За работа на Седницата предложен е следниот дневен ред:

1. Разгледување на Решение за запирање на објавување пропис бр.08-308/2 од 28.02.2018 година и донесување на соодветен заклучок за престанок и верификација на мандат на член на Советот на општина Василево.
  2. Разгледување на Решение за запирање на објавување пропис бр.08-309/2 од 28.02.2018 година и донесување на соодветен заклучок за прифаќање на дадената и потпишаната свечена изјава на член на Советот на општина Василево.
  3. Стручно мислење за спроведување на превентивна дезинсекција за спречување и сузбивање на вектор преносливите заболувања на територијата на општина Василево.
  4. Предлог-одлука за давање на согласност за основање на регионална депонија и потребната инфраструктура за Југоисточниот плански регион.
  5. Предлог-одлука за проширување на средствата на Буџетот на општина Василево за 2018 год.
  6. Предлог-завршна сметка на Буџетот на општина Василево за 2017 година.
  7. Годишен извештај на општина Василевоза 2017 година.
  8. Завршна сметка на ЈОУДГ„ Прва радост“ Василево за 2017 година.
  9. Давање согласност на Извештајот за работата и годишната сметка на ЈПКД „Турија“ Василево за 2017 година.
  10. Давање согласност на Одлуката на Управниот одбор на Јавното претпријатие за комунални дејности „Турија“, Василево за распоредување на добивката остварена по годишната сметка и финансискиот извештај за 2017 година.
  11. Завршна сметка ма ООУ„Атанас Нивичански“, Нова Маала за 2017 година.
  12. Предлог-одлука за отпис и расходување на основни средства и ситен инвентар сопственост на општина Василево.
  13. Предлог-одлука за утврдување на потребата од донесување на урбанистичко планска документација за промена на трасата на сообраќајната инфраструктура или сообраќајната инфраструктура воопшто нема да се предвиди и вклопување на бесправниот објект – индивидуална станбена куќа на к.п бр 2061 во КО Василево.
  14. Донесување на одлука по барањто за финансиски средства поднесено од Костаке Малинов од с. Нивичино.
  15. Донесување на одлука по барањто за финансиски средства поднесено од свештеникот и црковното настојателство при храмот Св. Теофил Струмички од с. Гечерлија.
  16. Донесување на одлука по барањто за финансиски средства поднесено од Диана Василево од с. Василево.
  17. Донесување на одлука по барањето за финансиски средства поднесено од Хуманитарното здружение ДОСТ ЕЛИ од с. Банско .
  18. Донесување на одлука по барањто за финансиски средства поднесено од ЛД „Беласица“ Струмица.

Седницата ќе се одржи во просториите на Домот на културата во Василево.