Асфалтирани три улици во с. Василево

naslov

„Денес се асфалтираа три улици во населеното место Василево, со што го подобруваме пристапот на граѓаните до своите домови, а со тоа и квалитетот на живеење“, изјави градоначалникот на општина Василево,  Марјан Јанев по повод асфалтирањето на трите улици во населеното место Василево. Улиците се со должина од  155, 120  и 100 метри, а ширината е околу 3,5 метри, односно зависи од условоте на теренот. Две се лоцирани  од левата страна на влезната улица во Василево а едната е во т.н Турско маало, во непосредна близина на Домот на културата во Василево.

Изградбата на овие улици е планирана со Програмата за изградба и реконструкција на локални патишта и улици за 2019 година, а средствата во висина од околу 1,5 милиони денари се обезбедени од општинскиот Буџет.