Известување за донирање

LOGO, Opstina Vasilevo

Општина Василево и Општинскиот кризен штаб ги известуваат сите правни и физички лица, кои се сакаат и се во можност да донираат храна, средства за хигиена, облека, заштитна опрема и слично, истото можат да  го направат секој  работен ден од 9,30 до 13,30 часот, во просториите на општина Василево, по претходна најава на  еден од телефонските броеви: 034 – 354  – 444  или 070 598 748.

Донациите се наменти за помош на социјално загрозените семејства и поединци на територијата на општина Василево,  да им се помогне полесно да се справат со последиците од кризата предизвикана од Коронавирусот.

Општинскиот кризен штаб ќе одреди  критериуми по кои ќе се распределува пристигната помош и истата со помош на волонтери ќе биде доставувана до граѓаните на кои им е потребна.

Општина Василево и Општинскиот кризен штаб упатуваат благодарност до сите оние кои ќе донираат и  на тој начин ќе помогнат заеднички да се справиме со новонастаната состојба и да да ги ублажиме последиците  од истата.