слајдер

Василево ги санира оштетените патишта

DSCN5679

Во населените места на општина Василево во тек е санација на локалните патишта  кои беа оштетени од невремето што изминатите денови го зафати регионот и општината. Денес се работи  во Василево, на санација  на  улицата што од селската црква води кон фудбалското иралиште „Цар Самоул“.  Улицата се рамни и се насипува со чакал и песок.…

Continue reading

Градоначалникот Стојанов и Ванчо Костадиновски направија увид на браната Турија

wpid-wp-1423098635150-1024x579

Заменик министерот за земјоделие Ванчо Костадиновси заедно со градоначлникот на општина Василево, Ване Стојанов извршија увид на состојбата на браната Турија. Нивото на браната Турија е критично, но со постепено испуштање на водата браната ќе се нормализира. ,,Се создадени предуслови да се зголеми испустот на вода за да можеме да ја отпразниме браната и да…

Continue reading

Состојбата со акумулациите Турија и Водоча е критична

DSCN5672

„Денес сме во посета на општините во Струмичкиот регион со цел на терен, на лице место да ја видиме состојбата. Центрите за социјална работа и службите прават интензивна посета на населението од овие региони со цел да видиме колку домаќинства се оштетени со поројните врнежи, со поплавите кои се случија изминатиот период, со цел да…

Continue reading

Состанок на Кризниот штаб на општина Василево

DSCN5657

Вчера, во просториите на општина Василево, на иницијатива на градоначалникот на општина Василево г-дин Ванчо Стојанов членовите на Кризниот штаб на општина Василево засилени со пратениците  Васил Пишев и Ромео Тренов како  заменик министерот за економија Христијан Делевски и Ѓорѓи Костуранов – претставник од Водостопанство на РМ – подрачна единица Струмица, одржаа состанок  во врска…

Continue reading

Советот на општина Василево ја одржа 22-та Седница

DSCN0361

Советот на општина Василево, денес, ја одржа редовната 22-ра Седница, која започна со едноминутно молчење во знак на почит кон ненадејно починатиот колега – претседателот на советот г-дин Илчо Колев. Согласно законската регулатива, како што образложи претставникот од општинската администрација, г-дин Славе Андонов, заради настанатата ситуација односно смртта на претседателот Колев, со седницата претседаваше најстариот член…

Continue reading

Формирање координативно тело за следење на најавеното невреме

DSCN5485

ЗАПИСНИК ЗА ФОРМИРАЊЕ КООРДИНАТИВНО ТЕЛО ЗАРАДИ СЛЕДЕЊЕ НА СОСОЈБАТА ЗА НАЈАВЕНОТО НЕВРЕМЕ На координативниот состанок беше договорено да се ангажираат пет лица вработени во општина Василево кои ќе ја следат состојбата на терен и ќе го известуваат градоначалникот за секоја настаната промена. Лицата се: – Митко Јанев бр.тел. 071/874-769 – Боби Величковски бр.тел.071/261-707 – Ацо Митев бр.тел…

Continue reading

Почина Илчо Колев, претседателот на Совет на општина Василево

kolev (1)

На 24.01.2015 ненадејно почина Илчо Колев, претседател на Совет на општина Василево. Колев е роден 1963, татко на две деца. Работеше во Министерството за Земјоделие. Во 2013 година беше избран за советник во Советот на Општина Василево, а иста година е изгласан и за претседател на Советот. Комеморативната седница ќе се одржи во недела, 25 јануари…

Continue reading

Се чистат каналите во општина Василево

DSCN5449

Во текот на денешниот ден, механизација ангажирана од Струмички слив ги привршува активностите на чистење на каналот што ги поврзува населените места Едрениково и Градошорци. Според информацијата добиена од градоначалникот на општина Василево г-дин Ванчо Стојанов, оваа активност се спроведува во соработка со Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на Р.Македонија кое, активноста на чистење…

Continue reading

Осветени водите во населените места на општина Василево

vasilevo-krst (2)

Денес, на големиот Христијански празник Богојавление –  Водици, во населените  места на општина Василево, согласно Православната вера и традиција беа осветени водите. Чинот на пуштањето на светиот крст во водите и нивното осветување беше проследено од бројни верници.  Општина Василево  и оваа година како и претходните,  за најсреќните – оние кои го фатија крстот, обезбеди…

Continue reading

Избрани најдобрите во спортот за 2014 година

kuglarkata janeva 1

Мери Јанева од Градашорци, актуелниот шампион во куглање на Македонија е избрана за спортист на Василево за 2014 година. Ваква одлука донесе општината која ги прогласи најуспешните во спортот за минатата година на завршницата од турнирот во мал фудбал. Епитетот за најдобар спортист , Јанева го доби заради својата доминација во куглањето во државата во…

Continue reading