Новости

Формирање координативно тело за следење на најавеното невреме

DSCN5485

ЗАПИСНИК ЗА ФОРМИРАЊЕ КООРДИНАТИВНО ТЕЛО ЗАРАДИ СЛЕДЕЊЕ НА СОСОЈБАТА ЗА НАЈАВЕНОТО НЕВРЕМЕ На координативниот состанок беше договорено да се ангажираат пет лица вработени во општина Василево кои ќе ја следат состојбата на терен и ќе го известуваат градоначалникот за секоја настаната промена. Лицата се: – Митко Јанев бр.тел. 071/874-769 – Боби Величковски бр.тел.071/261-707 – Ацо Митев бр.тел…

Continue reading

Дневен ред за 22-та Седница на Советот на општина Василево

IMG_4837

Во петок, 30.01.2015 година, со почеток во 12,00 часот, Советот на општина Василево ќе ја одржи 22-та Седница. За работа на седницата предложен е следниот дневен ред: 1. Предлог-програма за комунални дејности ма подрачјето на општина Василево за 2015 година. 2. Квартален извештај за извршувањето на Буџетот за 2014 година за периодот од 01.01.2014 до…

Continue reading

Почина Илчо Колев, претседателот на Совет на општина Василево

kolev (1)

На 24.01.2015 ненадејно почина Илчо Колев, претседател на Совет на општина Василево. Колев е роден 1963, татко на две деца. Работеше во Министерството за Земјоделие. Во 2013 година беше избран за советник во Советот на Општина Василево, а иста година е изгласан и за претседател на Советот. Комеморативната седница ќе се одржи во недела, 25 јануари…

Continue reading

Се чистат каналите во општина Василево

DSCN5449

Во текот на денешниот ден, механизација ангажирана од Струмички слив ги привршува активностите на чистење на каналот што ги поврзува населените места Едрениково и Градошорци. Според информацијата добиена од градоначалникот на општина Василево г-дин Ванчо Стојанов, оваа активност се спроведува во соработка со Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на Р.Македонија кое, активноста на чистење…

Continue reading

Осветени водите во населените места на општина Василево

vasilevo-krst (2)

Денес, на големиот Христијански празник Богојавление –  Водици, во населените  места на општина Василево, согласно Православната вера и традиција беа осветени водите. Чинот на пуштањето на светиот крст во водите и нивното осветување беше проследено од бројни верници.  Општина Василево  и оваа година како и претходните,  за најсреќните – оние кои го фатија крстот, обезбеди…

Continue reading

Општина Василево ќе се вклучи во одбележувањето на Богојавление –Водици

DSC03608

Локалната самоуправа од Василево, наградувајќи ги најсреќните граѓани кои ќе успеат да го извадат светиот крст од осветените води, ќе се вклучи во одбележувањето на верскиот празник, Богојавление Водици. Локалната самоуправа од Василево, традиционално како и секоја година, во сите населени места ќе го проследи чинот на осветување на водите и најсреќните односно оние кои…

Continue reading

Избрани најдобрите во спортот за 2014 година

kuglarkata janeva 1

Мери Јанева од Градашорци, актуелниот шампион во куглање на Македонија е избрана за спортист на Василево за 2014 година. Ваква одлука донесе општината која ги прогласи најуспешните во спортот за минатата година на завршницата од турнирот во мал фудбал. Епитетот за најдобар спортист , Јанева го доби заради својата доминација во куглањето во државата во…

Continue reading

Заврши петиот Новогодишно-Божиќниот турнир во Василево

finalisti

 Екипата на „Амор Гарден“ од Струмица, синоќа, во преполната сала на ООУ„Гоце Делчев“, Василево, совладувајќи ја екипата на „Зиго Шпед“ од Радовиш со резултат од 5:4 го освои победничкиот пехар на петиот „Новогодишно-Божиќниот турнир во мал фудбал – Василево 2014/2015“. Третото место во сениорска конкуренција го освои на екипата на „Владе Банско“, кои во малото финале…

Continue reading

Рекордна наплата на данокот на имот во последните пет години

DSCN5400

Крајот на календарската 2014 година, општина Василево во однос на состојбата со наплатата на данокот на имот го заврши успешно со процент на наплата од  речиси 150% – кумулативно“, рече градоначалникот на општина Василево г-дин Ванчо Стојанов во денешната изјава за медиумите. Во последните пет години, односно од 2009 година до 2014 година,  периодот за…

Continue reading