Новости

Ѓурѓовденски коњски трки во Василево по седми пат

DSC_0496

Дваесетина коњи од Општина Василево и соседните општини учествуваа во денешните традиционални Ѓурѓовденски трки, кои седма година по ред се одржуваат под покровителство на општина Василево. Најбрз беше коњот Сречко на Џоче Цветков кој успеа прв да стигне на целта и да ја освои првата награда. Награди добија и второпласираниот Сами Дермишев и третопласираниот Никола…

Continue reading

Во Едрениково се одржаа Ѓурѓовденските средби

DSC_0390

Втора година по ред, во населеното место Едрениково, во организација на општина Василево се одржаа Ѓурѓовденските средби. Во предвечерјето на Христијанскиот празник Ѓурѓовден, манифестацијата на едно место ги собра жителите и пријателите на Едрениково, кои во убав амбиент, со програма подготвена од учениците од Едрениково и збогатена со изведбите на КУД „Илинден“ од Радичево го…

Continue reading

Ѓурѓовденски коњски трки

konski trki

Под покровителство на општина Василево , на 06.05.2016 година – празникот Ѓурѓовден, и ова година ќе се одржат традиционалните Ѓурѓовденски коњски трки . Почетокот е во 09,00 часот со парадно тргнување на коњитњ од пред Домот на културата во Василево . Трката ќе се одржи на патот кај големото фудбалско игралиште во Василево. За најдобрите…

Continue reading

Ѓурѓовденски средби во Едрениково

SAM_9637

Вечерва, (05 мај 2016 година) во населеното место Едрениково, во организација на општина Василево, по втор пат,  ќе се одржи манифестацијата Ѓурѓовденски средби. Манифестацијата ќе започне во 20,00 часот, односно по завршувањето на  црковната богослужба во црквата Св. Ѓорѓи. Покрај богатата културно уметничка програма организирана е и заедничка вечера за сите присутни. Одржувањето на манифестацијата…

Continue reading

ООУ „Гоце Делчев“ Василево го одбележа патрониот празник

DSC_0401

Со полагање свежо цвеќе пред бистата на патронот и свечена програма подготвена од учениците, денес ООУ„Гоце Делчев“ од Василево го одбележа својот патрон празник. „Денес сме овде да го прославиме патрониот празник на нашето училиште, денес сме овде во чест на најголемиот херој и визионер Гоце Делчев кој светот го разбираше единствено како поле за…

Continue reading

Велигденска честитка од градоначалникот на општина Василево

DSC_0375

По повод големиот Христијански празник, Воскресение Христово – Велигден, градоначалникот на општина Василево г-дин Ванчо Стојанов упати честитка до своите сограѓани – припадници на православната вероисповед. Почитувани сограѓани припадници на православната вероисповед Во пресрет на најголемиот Христијански празник, Воскресение Христово – Велигден, од мое лично име, од име на локалната самоуправа и од името на …

Continue reading

Одржана 39-та седница на Советот на општина Василево

DSC_0352

На денешната редовна 39-та седница на Советот на општина Василево, усвоени беа сите предлози од дневниот ред. Кварталните извештаи за извршување на Буџетот (К-1),  за доспеаните а неизмирени обврски (К-2) и за промените на состојбата на задолжувањето (К-3), сите за првиот квартал од годината односно за  периодот од 01.01.2016 до 31.03.2016 година, без образложенија, дискусии…

Continue reading

Започна Велигденскиот турнир во Василево

10

Синоќа, во Василево, започна традиционалниот Велигденски турнир во мал фудбал. Покровител е општина Василево а организатор ФК Василево. Учество во турнирот имаат пријавено вкупно 12 екипи од општината. Натпреварите се играат на игралиштето на ООУ „Гоце Делчев“ Василево, со почеток во 18,00 часот. Финалните натпревари ќе се одиграат во понеделник,  02.05.2016 год. на вториот ден…

Continue reading

Општините Василево, Агиа и Струмјани заедно ќе го зачувуваат екосистемот

DSC_0329

Вчера, градоначалникот на општина Василево, заедно со градоначалниците на општините Струмјани од Р.Бугарија и Агиа од Р.Грција ги ставија своите потписи на заедничка апликација за проект од Транснационалната програма за соработка Интеррег „Балкан Медитеран 2014 – 2020“, (Transnational Cooperation Programme Interreg „Balkan-Mediterranean 2014-2020“), со кој преку низа активности ќе влијаат на одржувањето и заувувањето на…

Continue reading

Напредуваат градежните активности во с. Сушево

DSC_0477

„Денес сме во посета на градежните активности во населеното место Сушево каде се работат повеќе проекти паралелно. Она што сакам да го нагласам е дека пред извесно време започнаа и градежните активности за  изградба на улицата покрај поројот во должина од околу 1 200 метри и пешачка бехатонска патека со ширина од 1,3 метри која…

Continue reading